Hakimlərimiz “Challenge Cup” turnirinin final matçında
Paylaş:
Azərbaycanın  beynəlxalq  dərəcəli  həndbol  hakimləri  Vaqif  Əliyevlə  Ələkbər  Ağakişiyev   ölkə  tarixində  ilk  dəfə  Avropa  HəndbolFederasiyasının  keçirdiyi  qadınlar  arasında  “Challenge  Cup”  kubokunun  finalına  təyinat  alıblar.
Hakimlərimiz  mayın  13-də  “MKS  Perla  Lublin”  (Polşa)  -  “Rocasa  Gran  Canaria”  (İspaniya)  komandalarının  final  oyununu  idarə  edəcəklər.
V.Əliyev  və  Ə.Ağakişiyev  uzun  müddət  həndbolçu  kimi  ölkə  klublarının  və  milli  komandamızın  şərəfini  qoruyublar.  Hazırda  V.Əliyev  Milli  Olimpiya  Komitəsində  fəaliyyət  göstərir.  Ə.Ağakişiyev  isə   AHF-nin  hakimlər  kollegiyasının  sədridir.  Onlar  2002-ci  ildən  Avropa  Həndbol  Federasiyasının  hakimləridirlər.  V.Əliyev  və  Ə.Ağakişiyev  bu  günə  qədər  6  dəfə  gənclər  arasında  Avropa  çempionatının  final,  7  dəfə  AHF-nin  Çempionlar  Liqasının  qrup  və  yarımfinal,  tələbələr  arasında  dünya  çempionatının  final,  AHF  və  “Challenge  Cup”  kuboklarının  seçmə  və  yarımfinal,  Avropa  və  dünya  çempionatlarının  xeyli  sayda  seçmə  mərhələlərinin  oyunlarına  təyinat  alıb.  Bununla  yanaşı,  onlar  Gürcüstan,  Rusiya  və  Azərbaycan  çempionatlarının  oyunlarında,  eləcə  də  beynəlxalq  yoldaşlıq  görüşlərində  ədaləti  təmsil  ediblər.
50  ölkədən  300-ə  yaxın  hakimlər  cütlüyünün  təmsil  olunduğu  Avropa  Həndbol  Federasiyasının  belə  bir  məsul  qarşılaşmanı  məhz  Azərbaycan  hakimlərinə  həvalə  etməsi  qürurvericidir.  Nəzərə  almaq  lazımdır  ki,  reqlamentə  görə,  oyun  zamanı  hakimlərin  də  təmsil  etdiyi  ölkənin  bayrağı  ucaldılır.
Bu  təyinat  heç  də  təsadüfi  deyil.  Qitə  miqyaslı  yarışların  final  görüşünü  idarə  etmək  üçün  hakimlərdən  böyük  təcrübə  və  peşəkarlıq  tələb  olunur  ki,  azərbaycanlı  referilər  də  bu  tələblərə  yüksək  səviyyədə  cavab  verirlər.
Qeyd  edək  ki,  final  oyununa  Avropa  Həndbol  Federasiyasının  nümayəndələri  Ole  R.Jorstad  (Norveç)  və  Olimpiya  çempionu  Lyudmila  Bobniyeva  (Rusiya)  da  təyinat  alıb.  Avropa  Həndbol  Federasiyasının  təsis  etdiyi  üç  kubok  yarışından  biri  olan  “Challenge  Cup”  kubokunda  64  komanda  mübarizə  aparır.